קיי אופטיק - ניוון הקרנית (קרטקונוס)

ניוון הקרנית - קרטקונוס

קרטוקונוס היא מחלה מתפתחת של הקרנית,החלק הקדמי השקוף של גלגל העין. אצל אנשים הסובלים מניוון הקרנית חלה הידקקות של הקרנית וצורת הקרנית משתנה, ובמקום צורת כיפה, הקרנית מעוותת ומקבלת צורת קונוס (ומפה שמה-קרטוקונוס). עיוות זה גורם לאסטיגמציה לא רגילה (צילינדר).
המחלה מאופיינת בראייה מטושטשת ומעוותת , רגישות מוגברת לאור בוהק בהיר ולסנוור אשר יכול לגרום לבעיות עם נהיגה בלילה, צורך בשינוי מספר המשקפיים באופן תכוף או ערפול ראייה במקרים חמורים של המחלה-הצטלקויות בקרנית ואף עיוורון . ניוון הקרנית בדרך כלל פוגעת בשתי העיניים אבל התפתחות המחלה בכל עין שונה. 
בדרך כלל המחלה מופיעה בגילאי 20-30 ומתפתחת לאט במשך 10 שנים ויותר. שכיחות המחלה בישראל גבוהה יחסית. הסיבות למחלה לא ברורות ומספר מחקרים טוענים למרכיבים גנטיים וסביבתיים.המלה מתאפיינת בעיקר אצל מי שיש לו היסטוריה משפחתית של קרטקונוס , צורך בשפשוף עיניים מאסיבי, נישואי קרובי משפחה או אלרגיה. אופן הטיפול: בשלבים המוקדמים של ניוון הקרנית, אין סממנים והנבדק בד"כ לא מודע שהמחלה קיימת אצלו. אך ככל שהמחלה מתפתחת כך הראייה מתדרדרת. בשלב הראשוני של המחלה ניתן לתקן את הראייה באמצעות משקפיים או עדשות מגע רכות. בשלב מתקדם יותר ייתכן שיהיה עדיף שימוש בעדשות קשות ועדשות מיוחדות לניוון הקרנית (קרטקונוס). אם מצב המחלה מתפתח לשלב מתקדם מאוד ייתכן ויהיה צורך בהשתלת קרנית.
כיום יש טיפול חדש הנקרא cross linking אשר משנה את מבנה החלבונים בקרנית וגורם להקשחת הקרנית, ובכך מאט ומונע את התפתחות המחלה. לכן חשוב לערוך בדיקות אחת לתקופה וללאתר את המחלה עוד בשלביה הראשונים, טרם הפגיעה בראייה.
בדיקות ראייה רגילות בדר"כ לא יאבחנו קרטוקנוס. ולכן יש צורך בבדיקת מיפוי קרנית- הנעשית עם מכשיר מיוחד שמצלם את העין ומאפשר מידע על הקימורים הקדמיים והאחוריים של הקרנית ומספק גם מידע על עובי הקרנית.

קליניקה לפתרונות ראייה מתקדמים
לקוחות ממליצים